W czasie każdego przyjęcia urodzinowego wszyscy odśpiewują jubilatowi gromkie życzenia stu lat. Rzeczywistość pokazuje jednak, że niestety niewielu osobom udaje się osiągnąć chociażby granicę 90 lat. Czy w takim razie ludzie dożywający nawet setki, i więcej, mają jakieś tajne sposoby na długowieczność?
O sposobach na długowieczność opowiada wiele osób, które mogą poszczycić się tak wspaniałym wiekiem. Każdy ma oczywiście swoje własne teorie na temat długowieczności, ale pośród tych wszystkich, wzruszających często, wypowiedzi można wyłonić kilka sposobów na życie, które powtarzają się najczęściej i faktycznie mogą mieć duże znaczenie dla jego długości.
Ruch to zdrowie, a więc także i długie życie!
Długo żyjący ludzie prawie zawsze opowiadają historie związane ze sportem. Nie chodzi tutaj o profesjonalne zajmowanie się dyscypliną sportową, ale po prostu o spędzanie wolnego czasu aktywnie. Może to być jazda na rowerze, bieganie, granie w proste gry na powietrzu, a nawet zwykłe spacery. Osoby po 90 roku życia bardzo często nadal są aktywne fizycznie, oczywiście odpowiednio dozując dawkę wysiłku do swojego wieku.
Nadwaga, czyli rosnący problem ludzi w XXI wieku
Drugi, bardzo ważny czynnik, to nadwaga. Niestety obecnie społeczeństwa całego świata mają tendencję do nadmiernego tycia. Nadwaga powoduje ogromne obciążenie nie tylko dla serca, ale tak naprawdę dla całego układu kostnego. Praktycznie wszystkie osoby mające ponad 90 lat utrzymywały przez całe życie szczupłą sylwetkę, a część nawet dosłownie liczyła spożywane kalorie. Odstawienie śmieciowego jedzenia jak widać może naprawdę zdziałać cuda.
Optymizm? Tak, to on stanowi tajną broń przeciw śmierci
Okazuje się jednak, że zdecydowanie najważniejszy w tym wszystkim jest optymizm. Wiara we własne siły, niepoddawanie się pomimo chorób i przeciwności losu oraz ciągłe starania o dotrzymanie kroku młodszym. Nie od dziś wiadomo, że motywacja to najsilniejsza broń człowieka, która jak widać może także przyczynić się do znaczącego wydłużenia życia. Poddanie się chorobom ma swój finał w łóżku lub na fotelu, a z mebli tych może nam się już potem nie udać nigdy wstać.
A co z nudą w podeszłym wieku?
Ludzie będący na emeryturze mają oczywiście bardzo dużo wolnego czasu. Wiele z tych osób stara się pracować zawodowo dopóki tylko są do tego siły. Co robić jednak później, aby nie popaść w nudę żyjąc ponad 90, a może nawet i 100 lat? Najstarsza polska blogerka, Kika Szaszkiewiczowa, doskonale wie jak odpowiedzieć na to pytanie. Tajemnicą długowieczności jest także życie zapanbrat z nowoczesnymi technologiami. Zamiast nudzić się całymi dniami, gdy brak nam siły do poważniejszych działań, można rozmawiać z młodzieżą w internecie, oglądać filmy i tak naprawdę być na bieżąco z życiem, które toczy się w sieci.
Długowieczność jest piękna i z pewnością stanowi powód do dumy, ale trzeba sobie na nią odpowiednio zapracować, choć akurat tego typu praca może być naprawdę bardzo przyjemna.
/zdj.fotolia/